Pagan Spirit

• Pagan Spirit: Otvorene sa hlásime k satanizmu
• Prvé Cd aj na konte Pagan Spirit
• Metaloví fanatici na netradičnom mieste a v netradičnom čase
• Pagan Spirit: „ V kresťanstve sme nenašli nič“
• Niekto Všetkých svätých, niekto Samhain
Metaloví fanatici na netradičnom mieste a v netradičnom čase

Černokňažníci z Pagan Spirit museli upustiť od pódiovej šou

Kežmarok – Z avízovaného rockového koncertu sa v sále mestského kultúrneho strediska (MsKS) strhla v stredu, niečo pred siedmou hodinou večer, riadna metalová smršť.

Pagan Spirit

Pôvodne na plagátoch ohlasovaná popradská Tatranka, cítiac, že by do dramaturgie programu nezapadla, do Kežmarku radšej ani nedorazila. Koncert s absolútnym nasadením doslova raketovo odpálila death metalová banda Sagana. Iba sedemnásťroční ‘fagani’ poriadne zamávali hlavami a pripravili, v tom čase ešte poriedšie zaplnenému hľadisku, nezabudnuteľný zážitok. Chalanom sa nedá uprieť nasadenie, ostáva trocha popracovať na vzájomnej komunikácii nástrojov na pódiu a všetko bude ako má byť. Zúčastnené publikum si ‘bojovými’ pokrikmi vyžiadalo hneď dva prídavky.

Nádejný ‘metalový dorast’ vystriedali skúsení popradskí harcovníci, kapela Astarot. Muzikanti predviedli hlboko podladené gitary, našliapanú rytmiku v podaní, podľa môjho názoru, najlepšieho bubeníka na okolí, Maťa Barlu a skvelý ‘rykot‘ f(e)ro(n)t(o)mana Jegora.
Astarot miesi vo svojej hudbe prvky progresívneho metalu s výraznými rytmickými stavbami. S potešením som skonštatoval, že Jegor, ako najexhibicionistickejšia osôbka na pódiu, zlepšuje každým ďalším vystúpením svoj ‘prejav‘ a komunikáciu s publikom. Nezabudlo sa samozrejme ani na cover verzie a v ten večer ich odznelo naozaj neúrekom. Určite najzaujímavejšou bola skladba od nestarnúcich metalových klasikov Slayer, Postmortem.

Opona sa zatiahla, svetlá zhasli. Zaznievajú prvé strašidelné tóny intra, zažínajú sviečky. Z tmy na pódiu sa pomaly vynárajú tri postavy odeté v čiernych talároch. Priamo zo záhrobia prichádza Pagan Spirit. Jediná kapela, zastupujúca domácu undergroundovú scénu. Netradičné nástrojové obsadenie, klávesy, bicie a gitara, dokázalo vytvoriť nefalšovanú atmosféru mystična a okultizmu. Black metal v podaní Pagan Spirit bol najviac ocenený prítomnými ’černokňažníkmi’, možno aj preto, že boli domáci. Kapela stavila skôr na svoj imdž, ako na pódiový šou. Tú im z bezpečnostných dôvodov vedenie MsKS zarazilo. Nič to ale nezmenilo na fakte, že stredajší večer boli najlepšou kapelou.

(olo)
uverejnené v Tatranskom denníku dňa 14.02.2001